Kim Yerli Kim Göçmen

es wurden arbeiter gerufen
doch es kamen menschen an
[işçi çağırdık, insan geldi] 

âlem kadim halimiz belli
bellek, vaka, emek hakiki
kim yerli, kim sonra geldi
ne fark eder müşterek tarihi

aman aman gastarbeiter [misafir işçi]

ya sev ya terk et yahut kanaken raus [karakafalar defolun]
alışın burdayız, geri bas
ne demişti rosa yoldaş
ich war, ich bin, ich werde sein [vardım, varım, var olacağım]

diskriminasyon, entegrasyon, faşizm sıradan
haykır bir kez daha no pasaran [geçit yok]
muktedirler sınır çizmiş, hepsi yalan
die arbeiter haben kein vaterland [işçilerin vatanı yoktur]

gurbet el şimdi bize dön geri diyor
canım memleket bize almancı diyor

 

söz: Ab in den Orient-Express, Max Frisch, Die Kanaken [Cem Karaca] ve Anonim’den Bandista rollaması
müzik: Die Kanaken

1984 yılında Böseke-Bunkert’in yazdığı Ab in den Orient-Express oyununa dönemin politik mültecisi Cem Karaca müzikleriyle katılır. Daha sonra bu oyunun tema müzikleriyle Karaca, Die Kanaken [Karakafalar] grubu ve albümünü var eder. Es Kamen Menschen An [İnsan Geldi] bu albümün 5. şarkısıdır ve daha sonra Türkçe’de de aynı müzik ve farklı sözlerle, Almancılar ismiyle Cem Karaca tarafından yayınlanmıştır.

Bandista, Almanya’daki Türkiyeli işçilerin ve “kaçak” göçmenlerin özellikle 80′ler ekonomik krizi akabinde yükselen bir şekilde maruz kaldığı ırkçılık ve ayrımcılığa dair tarihsel bir not olan bu şarkıyı, yeni bir söz bloğuyla kolajlıyor. Çünkü göçmenlik, ülke ve milliyet bağımsız bir oluştur. Avrupa’daki Türkiyeli göçmenler söz konusu olduğunda üzerinde büyük bir hassasiyet ve uzlaşı oluşan gurbet, yabancı düşmanlığı, çalışmaya gitmek gibi kavramlar, Türkiye’deki göçmenler söz konusu olduğunda yerlerini bildik ve gizil milliyetçiliğe, asalaklar, karakafalar, işlerimizi elimizden alıyorlar, sınır dışı edelim ikiyüzlülüğüne bırakıyor. Alman polisi kâğıtsız bir Türkiyeli genci öldürse tepkiniz ne olurdu? Türk polisi kâğıtsız bir Nijeryalı genci öldürdüğünde ne oluyor?

One Response to “Kim Yerli Kim Göçmen”

  1. fatmasu çelik says:
    September 17th, 2012 at 17:06

    Dinliyor ,coşuyor,çoşuyorum.Zilsesi yapıyorum her hafta farklı bir eserinizi, çalıyor toplu taşımada misal;haydi barikata haydi barikata…korkunç keyifli :) Bu ev dağ başında bir gettoda yada down-town’da bu dev bir karavan bu evi bulur arayan, Bandista ailesine selam olsun.Brincil hedefim,isteğim az daha büyümek ve o sahane konserlerinize gelip delice eşlik etmek size ,sevgiler saygılar

diyeceğinizi deyin | leave a reply