bandsista – sokak meydan gece

Bu kısa albüm, birbirine değen, aynı iş yerini ya da sendikayı paylaşan, eylemlerde yan yana yürüyen, hayalleri kesişen, geceleri kadeh tokuşturan, konserlerde birlikte dans eden kadınların kolektif emeğinin bir ürünüdür. bANDiSTA’daki kadın icracıların çağrısıyla 8 Mart için beraber şarkı söylemek üzere yola çıktık; günlerce yan yana, her bir kelime hepimizin içine sinene kadar uğraştık, birlikte yazdık, söyledik, kaydettik, sözleri yazarken çoğu kez birbirimizin cümlelerini tamamladık; uzlaşamadığımız noktalarda yepyeni cümleler kurduk.

Bu şarkıların yazılması Türkiye’deki feminist hareketin 30. yılına denk geldi… Bu 30 yıl, bugün bu sözü söylememizi mümkün kılan, ortak mücadelemizin dilini yaratan bir tarih, tarihimizdir. Umarız ki şarkılarımız bize hayatımızın her alanında güç ve ilham veren bu harekete bir katkı olsun.

Yalnız ve hep birlikte, var olduğumuz her yerde,
Yaşasın kadın dayanışması!
bandsista, 8 Mart 2012

Kayıt ve çalma aşamasında omuz veren bANDiSTA’ya teşekkürler…


kayıt/recording: bANDiSTA / İstanbul editing: bANDiSTA miksaj/mixing: bANDiSTA
mastering: Analog Dimension – Krakovany/Piešťany kapak/cover: bandsista mart/march 2012


This EP was realized through the collective efforts of women whose lives and dreams intersect in a myriad of ways– women who share the same workspace or belong to the same union; women who march side by side in demonstrations, toast glasses at night, or dance together. We embarked on this journey following the call of bANDiSTA’s women performers to sing together on March 8. For days on end, we worked together, singing, recording and writing until each word and note satisfied all. Composing the lyrics, we often completed each other’s sentences; when at odds, we formed entirely new ones.

The composition of these songs coincides with the 30th year of the feminist movement in Turkey. These thirty years comprise the history– our history– that has created the language of collective struggle and made possible the articulation of our discourse here. We hope that our songs will make a modest contribution to the movement that continues to inspire and empower us in all realms of life.

Alone and together, wherever we are!
Long live women’s solidarity!
bandsista, March 8, 2012

With thanks to bANDiSTA for providing full support during both the performing and the recording.

3 Responses to “bandsista – sokak meydan gece”

 1. Can OKYAY says:
  April 2nd, 2012 at 12:38

  Birlikteliğimizin gücünü her notada hissettirdiğiniz ve kardeşliğimizin tüm dünyaya yayılması için durmadan, yorulmadan koşturduğunuz için sonsuz teşekkürler…

 2. agit says:
  May 1st, 2012 at 13:05

  binlerce teşekkürler..

 3. Şenol Boztaş says:
  August 10th, 2012 at 15:50

  15-16 Eylül’de SARIGAZİ HALK FESTİVALİ düzenleyeceğiz. Festivalde sizleri de aramızda görmek isteriz. Bu kapsamda en kısa zamanda bizimle iletişime geçerseniz seviniriz. 0538 930 24 10

diyeceğinizi deyin | leave a reply