açıklama

dostlar yoldaşlar,

27 mayıs gecesinden beri gezi parkındaki direnişin örgütlenmesi, pratik ihtiyaçlarının giderilmesi ve izleyen polis saldırılarına karşı sokakta olduğumuz için müzik yapmaya ve duyuru geçmeye pek vaktimiz olmadı; bandistayı arayan gözler ve kulaklar 7. gününe giren direneşin içindeki her bir yüz, beden ve gırtlaklakta bizi bulabilirler.

Bu daha başlangıç!


Bu aksam 19:00′da bugün (3 Haziran Pazartesi) saat 19:00’da Taksim Meydanı’nda buluşuyoruz

Yorum-suz olmaz!!!

Yoldaşların bir kısmı serbest ve biliyoruz ki yaşama her zaman olduğu gibi sımsıkı sarılacaklar; sadece kendi yaşamlarına, yaşıyor olmaları haline değil, o hep birlikte nefes aldığımız, acı çektiğimiz ve öfke ve coşkuyla dolduğumuz yaşama; kolektif yaşama.

Biliriz ki Yorum yoldaşları içerde de dışarda da özgürler ve muktedirler dayanamaz bu özgürlüğe.
Kontrol etmek isterler, kırmak isterler, yok etmek isterler.
Bu ülkede işkence hiç bitmedi, sistemli bir şekilde sürüyor.
Gözaltına alınan yoldaşların bedeninde işlenen suç karşısında, tıpkı geçmişte ve bugün onlarca beden, halk ve sınıf üzerinde işlenmiş ve işlenen tüm insanlık suçlarına dair olduğu gibi öfkeliyiz; failleri unutmayacağız, affetmeyeceğiz.

İnsanın üretim araçlarına yapılan bilinçli faşizan saldırıya karşı, işkenceci sisteminize inat ve haykıracak özgürlük türküleri.
Ve artık yeter,
Yargı diliyle söylemek gerekirse, her bir işkenceci yargılanmalı, görevden alınmalı, işkenceci damgasını taşımalı, teşhir edilmeli dizginlemek için sistemin şiddete “hazır ol” ettiği insan kaynaklarını.

Zamanı geldi zamanı şimdi,
şarkılarımız söyleyecek son sözü!

Suçu yaratan sisteminiz,
şunu bilin efendimiz,
Haklıyız, hesap soracağız!

Yorum-suz olmaz,
yoldaşça selam ve
dayanışmayla!

Rock-A Festivali 5-6-7 Ağustos 2011 People Camping Eski Foça / İzmir’de

rock-a

Rock-A, 5-6-7 Ağustos’ta Eski Foça’da, tayfa bandista sahnede değil alanda!

Tayfa Bandista beş yıldan bu yana dayanışmanın festivali Rock-a’da gerek alan gerekse de sahnede festivalin icrasına katkı koymaya çabaladı. Bu yıl festivalimizin temel uzlaşısına uygun olarak sahnede yer almamayı, bu noktada profesyonelleşmemeyi; bu alanı, bizim de içinden büyüdüğümüz bu özgür müzik, ses, eylem zeminini yeni gruplar, insanlar ve eylemlere bırakmayı uygun gördük. Rock-a’da sahnede yer almıyoruz, gönüllü olarak alanda muhtelif biçimlerde çalışıyoruz. Desteğinizi bekleriz.

Görüşürüz!

www.rock-a.org

An gelir Bandista gelmez!

an gelir bandista gelmezDost ve yoldaşlarımıza

11 Aralık 2010 Cumartesi günü gerçekleşecek An Gelir – Ahmet Kaya – Onsuz On Yıl etkinliği için büyük bir şevk ve dirençle Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda bulunmak arzu ve çağrısındaydık. Ancak bugün itibariyle basından öğrendiğimiz üzere söz konusu gecede sergilenecek devletlû katılımı red ve tel’in etmek üzere bu kararımızdan vazgeçtiğimizi, lakin bu zeminde olmasa bile muhtelif tüm alanlarımızda, devrimci inadımızla Ahmet Kaya’yı, üzerinde simgeleşen tüm mücadelemiz, dilimiz, özgürlüğümüz ve yıkıcılığımız adına anmak ve yaşatmakta olacağımızı beyan ederiz.

Tarafımız bellidir. Henüz bir hafta evvel ‘Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek’ diyerek haykıran kardeşlerimizi dayaktan geçirenler ve kolluk kuvvetlerinin bu tavrını “eli sopalı” gençle görüşmeyiz beyanıyla destekleyenlerle aynı yerde bulunmayacağız. Şarkılarımız onların kanlı ellerini yıkamak için değildir.

Tarihimiz onları tatmin etmek, sömürülerinin malzemesi olmak yahut yüksek siyasetlerinin masasında kart olarak atılmak için yazılmamıştır. Ki aç gözlerini doyuracak olanlar biz değiliz. Demokrasi kisvesi altında darbe koşullarını sürdürenler, emekçileri yok sayıyor, özgürlükleri kendi çıkarları etrafında tarif ediyor, dilleri tanımıyor ve cinsiyetçiliği perçinlemekte ısrar ediyorlar. Evet, yetmez! Belki muktedirler ardından yine timsah gözyaşı döksün diye daha fazla ceset lazım çetelelerine; Ahmet Kaya’yı terk etsek, Nazım’ı isterler, Dink’i terk etsek doğmamış kardeşimizi, o da yetmez!

Nevliberalizmin ve işbirlikçilerinin, karşıtını içererek etkisizleştirme, yok etme eylemlerinin bir parçası olmayacagız.
Vardık, varız, var olacağız!

Her Bandista sahnesi, ıslıkla söylenen her Ahmet Kaya türküsü, iktidara yönelen her çığlık, gurbette çekilen her ah, siyasi fikirleri ve eylemleri nedeniyle yaşama hakkını kaybeden yahut toprağından ayrılmak zorunda bırakılan her mülteci için saygı duruşudur.

Aksini tahayyül ettiğimiz anda;
Üşür ölüm bile..

dayanışmayla
tayfa>

Dayanışma malzemelerine dair açıklama

Tayfamız sürdürülebilirliği için çeşitli dayanışma malzemeleri üreterek ASF 2010 ve Rock-a(lternatif) Festivali 2010′da dolaşıma sunmuştur. Ancak bu dayanışma malzemelerinden bir seri tişört, kumaş ve baskı kalitesi bakımından istediğimiz kadar uzun ömürlü kullanım için uygun değildir. Bu malzemelerden edinen ve memnuniyetsiz olan dostlarımızdan özür dileyerek ellerindeki tişörtleri konser alanlarımızda kurduğumuz dayanışma masalarına getirmeleri durumunda yenileriyle değiştirmeyi taahhüt ederiz.

Dayanışmayla
Tayfa Bandista